Palmovka pátrá   ———   hra začíná, odměna je na dosah!
Palm Off Fest logo
  • newsletter
  • press
  • P
    P
    ONOFF

    Výstavy

    Citlivá identita

    VINCENT CHIGNIER (francouzský malíř a ilustrátor)

    03. 05. – 07. 06. 2025      

    Kurátorka: Ľudmila Pašková


    Tato výstava je mou první osobní prezentací v Praze v rámci níž navrhuji zkoumání hledání identity prostřednictvím rozumu. Moje díla, mezi sněním a reflexí, zpochybňují náš vztah ke světu a prostředí, v němž žijeme, ať už přírodnímu nebo městskému. Prostřednictvím hry koláží a lidských postav vytvářím fragmentární příběhy, které svědčí o napětí a znovuzrození naší doby. Moje práce, inspirovaná mistry jako byli Caravaggio, Bosch, Matisse a Basquiat, zve diváka, aby se ponořil do hlubokého zpochybňování své identity a místa ve společnosti. Každé plátno se tak stává přechodovým prostorem, kde se mísí žal, rekompozice a reflexe.

     

    Vincent Chignier, narozený v roce 1988, je malíř a ilustrátor pocházející z francouzského města Clermont-Ferrand. Dnes žije a pracuje ve Šternberku. Jeho umělecká kariéra začala během dospívání, kdy objevil malby na stěnách městských budov. Právě toto setkání s výtvarným uměním v něm vzbudilo zájem a vedlo ho k otázce možnosti vyjádřit vlastní myšlenky prostřednictvím malby. Cesta, která ho dovedla k jeho uměleckému povolání, však byla o něco klikatější – vedla přes studium truhlářství. Navzdory své lásce k práci se dřevem nedokázal utišit svou touhu prozkoumat svět umění.

    Byly to právě tyto rané zkušenosti s prací se dřevem, které podnítily jeho zvědavost o výtvarné umění a přiměly ho věnovat se uměleckým studiím. Proto zvolil studium na škole grafického umění v Lyonu, odkud pokračoval ke studiu nástěnné malby v Clermont-Ferrandu. Po několikaletém období, kdy Vincent nabíral profesní zkušenosti, pocítil potřebu získat pro svou uměleckou praxi bohatší intelektuální povědomí. Tato touha ho přivedla na pařížskou Sorbonnu, kde začal studovat výtvarné umění, které úspěšně dokončil v roce 2019. Od té doby se zcela věnuje tvorbě, mísí klasické a současné vlivy, aby vytvořil dílo, které je stejně eklektické jako autentické.

    Umění Vincenta Chigniera je hluboce ovlivněno jeho setkáním s urbanistickým uměním a velkými mistry, jako jsou Caravaggio, Hieronymus Bosch, Henri Matisse a Basquiat. Jeho práce, poznamenaná směsicí stylů a inspirací, se vyznačuje velkým experimentováním. Pomocí různých technik vytváří živá díla, v nichž jsou všudypřítomné emoce a symbolika. Jeho umělecký přístup, živený hlubokou reflexí a bohatou paletou odkazů, vyniká neustálým hledáním nových forem vyjádření, kde se obraz stává prostředkem zkoumání lidské duše.


    Juraj ORAVEC
    05. 10. – 09. 11. 2024
    Kurátorka: Ľudmila Pašková

    JURAJ ORAVEC, narodený 8. októbra 1956 v Kežmarku. V rokoch 1971–75 študoval na SPŠ grafickej v Prahe (Bohuslav
    Blažej, Clara Istlerová). V rokoch 1975 – 1981 študoval na VŠVU v Bratislave (František Stoklas, Ivan Vychlopen, Dezider
    Castiglione, Vladimír Gažovič). V roku 2001 absolvoval študijný pobyt v Paríži (Cité Internationale des Arts). Venuje sa maľbe,
    voľnej a úžitkovej grafike, kresbe, sochám a realizáciám do architektúry. Žije a tvorí v Trenčíne.
    Od roku 1981 vystavuje samostatne aj na kolektívnych výstavách po celom svete.

    Ocenenia:
    2012 Pamätná medaila Sancti Andreas Zoerardus et Benedictus Patroni Dioecesis Nitriens – za realizáciu „Krížovej cesty“,
    Skalka nad Váhom
    2014 Cena Fra Angelica – Čestné uznanie za osobný prínos do kresťanských hodnôt v kultúre na Slovensku
    2016 Flores musarum – za výnimočné výtvarné dielo

    Obrazy Juraja Oravca vlastnia klienti na Slovensku, Čechách, Rakúsku, USA, Francúzsku a Švajčiarsku.

    Zastúpenie v zbierkach:
    Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne, Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Nitrianska štátna galéria v Nitre,
    Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, Považská galéria umenia v Žiline, Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi,
    Galéria v Lodži v Poľsku, Del Bello Gallery Toronto v Kanade, Meulesteen Art Museum Čunovo v Bratislave.

    Diela v súkromných zbierkach:
    Slovenská republika, Česká republika, USA, Kanada, Poľsko, Estónsko, Rakúsko, Nemecko, Rusko, Holandsko a Francúzsko.

    CESTA VODY
    Ivana ORVISKÁ
    07. 09. – 05. 10. 2024 
    Kurátorka: Ľudmila Pašková

    Ivana Orviská a její impresionistické olejomalby okouzlují svou vnitřní silou, jsou prosycené hustým texturovaným povrchem, spontánním barevným značením a evokují všudypřítomné, neustálé posuny a změny, které jsou vlastní přírodě. Mlžné světlo proniká jejími plátny, třpytí se a leskne uvnitř i vně, sdílejíc svůj silný vztah k samotnému tématu. Smyslový zážitek, její specifický pohled na svět, evokující podstatu a bohatství přírody; krajiny, obdiv pro jejich krásu, je jasnou představou jejího osobního emotivního zážitku, demonstrující hluboké a napínavé spojení se světem. Studené barvy se setkávají s teplými odstíny, rychlým značením, pointilismem, šmouhami, lyrickým tahem štětce, někdy přímo nekontrolovatelným, prezentují touhu, nostalgii zapuštěnou do jejího vlastního pohledu.

    „Moje obrazy sú mojím pamäťovým záznamom spontánnych emócií. Krása, tajomstvo, svetlo, ale aj tiene ma upokojujú a vytvárajú môj nadhľad nad svetom povrchnosti, osamelosti, ale aj agresivity a ignorancie. Hľadám krásu,ale chcem zachytiť aj neustálu zmenu, ktorá je prírode vlastná a odhaliť mágiu, ktoré ma spája s daným miestom. Chcela by som, aby ľudia cítili radosť zopätovného spojenia sa s pokojom a krásou prírody. Reči prírody rozumie každý.“ - Ivana Orviská

    Ivana Orviská má za sebou 15 sólových výstav, ale i zajímavé skupinové projekty, ocenění a má zkušenosti i s velkými dekorativními projekty. Pravidelně vystavuje na Slovensku, v Praze, v Rakousku. Její obrazy vlastní klienti na Slovensku, v Čechách, v Rakousku, v USA, ve Francii, ve Švýcarsku.






    Kontaktní osoba:
    Ľudmila Pašková - kurátorka, produkční
    tel.: +421915815946
    m: lu.paskova@gmail.com

    Kurátorka a galeristka Ľudmila Pašková úspěšně organizuje od roku 2010 výstavy a mezinárodní sympozia na území ČR a SR. Vytvořila projekt "OFFICE GALLERY", jehož hlavní myšlenkou je přinášet umění do moderních administrativních prostor, divadel, škol, hotelů, zdravotních zařízení a přiblížit tak umění lidem.

    Stránky Galerie pod Palmovkou

    Galerie je otevřena v den konání divadelního představení na velké scéně od 18:00 do 19:00. Vstup je volný. 

    ARCHIV GALERIE POD PALMOVKOU OD 2020

    Historie Galerie pod Palmovkou
    Na podzim roku 2015 se Divadlo pod Palmovkou opět otevřelo divákům, a to nejen divadelním, ale také milovníkům výtvarného umění. Z foyer se stala Galerie Pod Palmovkou, kde se od října 2015 pravidelně konají výstavy současného umění.  Spolek anyArt galerii provozoval do konce roku 2019. K výstavám spolek realizoval mimo jiné i galerijní animace pro základní a mateřské školy. Do archivu výstav Galerie pod Palmovkou můžete nahlédnout níže.